Пізнавально-розважальна програма для учнів 6 класу
Світ живопису навколо нас
Мета: у доступній ігровій формі закріпити знання про пейзажний жанр живопису; поглибити знання учнів про різні форми пейзажного жанру; ознайомити з творчим доробком митців українського мистецтва; розвивати творчі та художні здібності, уяву, фантазію; сприяти формуванню інтересу до образотворчого мистецтва.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: репродукції картин пейзажного жанру; інструменти й матеріали для проведення конкурсних завдань; плакат із написом назви програми.
Хід заходу
Ведучий 1. Ми починаємо пізнавально-розважальну програму «Світ живопису
навколо нас». У ній беруть участь команди учнів 6-х класів «Фарбочка» і
«Пастелька».
Ведучий 2. Мольбертик — експерт-консультант із художніх питань. Творча натура.
Надає перевагу малюванню аквареллю і маслом. Прославився як
портретист. Його полотна могли б прикрасити будь-який музей.
Ведучий 3. Помічники нашого Мольбертика—тендітний і прозорий Акварельчик та
завжди поміркований та поважний Гуашик.
Ведучий 4. А також члени нашого шановного журі. Вітаємо всіх!
Ведучий 1. На початку зробимо невеликий екскурс в історію.
Пейзаж (франц. — краєвид, місцевість) — картини, головний зміст яких становить природа.
Пейзаж (франц. — краєвид, місцевість) — картини, головний зміст яких становить природа.
Люди почали малювати природу ще в доісторичні часи, але майже завжди її
зображення служило тлом для портрета чи якоїсь сцени.
зображення служило тлом для портрета чи якоїсь сцени.
Ведучий 2. У Західній Європі пейзаж як самостійний жанр сформувався лише в XVI—XVII ст. Створили його нідерландські живописці.Нідерланди, як відомо, лежать на
рівнині, розташованій на узбережжі Північного моря. Сувора природа навчила
нідерландців цінувати й любити свою маленьку, але прекрасну країну. Нідерландські художники першими почали писати картини, на яких зображували свою землю.
рівнині, розташованій на узбережжі Північного моря. Сувора природа навчила
нідерландців цінувати й любити свою маленьку, але прекрасну країну. Нідерландські художники першими почали писати картини, на яких зображували свою землю.
Ведучий 3. Пейзажний живопис дуже різноманітний. Є пейзажі, які з фотографічною
точністю передають ті чи інші куточки природи («Київ. Андріївський узвіз», «Біля Дніпра» Бориса Приймака); інші створено фантазією художника («Луки і поля» Івана Труша, «Лісові далі» Костянтина Кри- жицького). Деякі художники зуміли тонко передати стан природи («Веселка над Києвом» Костянтина Трохименка, «Вечір в степу» Сергія Світославського).
(Помічники демонструють картини.)
Ведучий 4. Згадайте картину відомого українського живописця Миколи Петровича
Глущенка «Блакитний березень». Як поетично змалював він прихід ранньої
весни—пухкий блакитно-рожевий сніг, прозорі далі. Дивишся на картину, і тебе охоплює передчуття наближення весни. Є у Глущенка й інші пейзажі: «Осінь», «Літній день», «На Володимирській гірці», «Зимовий вечір» та багато інших.
(Демонстрація картин.)
Ведучий 1. Багато уваги приділяють пейзажу і художники Донеччини. Емоційно насичені
пейзажі Івана Базилевського «Святогір'я», Олександра Ворони «Стара хата».
пейзажі Івана Базилевського «Святогір'я», Олександра Ворони «Стара хата».
Ведучий 2. Соковиті пейзажі Тетяни Пономаренко «Квітень у Донбасі», «Квітучий
край»; Олексія Полякова «Березень», «Степ Донецький».
Ведучий 3. Соціальним змістом наповнені колоритні пейзажі Івана Пилипенка
«Собачівка», «Околиці Сталіно».
Ведучий 4. Вражає витонченістю живопис Олени Григор'євої, виконаний в
авторській техніці. Уважно роздивіться картини «Сад біля теплої води»,
«Шлях приазовських павутин», «Шевченківські міста».
Ведучий 1. А чи знаєте ви, що пейзажі теж бувають різні? Саме про це нам уже
приготувалися розповісти наші Акварельчик і Гуашонок. Надаємо їм
слово.
(Читання віршів супроводжується показом репродукцій картин.)
Акварельчик.
Там, де човен, море, пляж,
Буде в нас морський пейзаж.
Назва ще в нього — марина,
То не дівчина — картина.
Гуаши.
Ось будинок височить,
Склом у вікнах весь блищить,
Поряд площа чи проспект,
Люди, транспорт, велотрек.
Цей пейзаж такий близький,
Ну, звичайно, він міський.
Акварельчик.
Ну а тут блакитна річка
В'ється степом, наче стрічка,
Поле з хлібом золотим,
Вулик з медом запашним.
Хата, свинка, курка, качка,
Клуня, хлів, курник та саж
— Буде в нас сільський пейзаж.
Гуаши.
А ось ба — працює ГЕС,
Вона рухає прогрес.
Тут завод, там комбінат,
Будівництво, шахти в ряд.
Ти спитаєш: «Де ж пейзаж?
То ж рідненький наш Донбас!».
Відповім: «Даю вам слово!
Той пейзаж — він промисловий!».
Ведучий 2. А тепер ми з вами переходимо до найцікавішої частини нашої програми — кон курсів.
У першому конкурсі консультувати і допомагати учасникам буде Мольбертик.
Конкурс «Майстри-художники».
Завдання: виконані малюнок за вибраним текстом вірша.
(Беруть участь по кілька гравців від команди.)
Надійшли морози, ріки закували.
І березам коси інеєм прибрали.
Пухова перина очі убирає,
Біла скатертина —ні кінця, ні краю.
Під серпанком білим трави і листочки,
Річка оніміла, не дзюрчать струмочки.
Омертвіли лози, ледь гіллям хитають,
А в полях морози та вітри гуляють (Я. Колас).
Летить багряне й золотисте
Березове й кленове листя,
Поміж зеленою травою
Лягає ніжною габою.
Мовчать переліски й діброви,
Не чуть пташиної розмови,
Осінній сон колише віти,
Голівками поникли квіти
(Я. Щоголів).
Конкурс «Збери слово»
Кожна команда отримує по три повітряні кульки.
Кольори кульок для кожної команди різні. У кожній кульці папірці, на яких написано по одній букві. З папірців у кожній кульці учні повинні скласти певне слово, наприклад
— марина, пейзаж, фарба,живопис чи будь-які інші).
Перемагає команда, яка виконає завдання швидше.
Конкурс «Знайди помилку»
У конкурсі берують участь одночасно обидві команди. Ведучий читає оповідання. Перемагає та команда, яка знайде в тексті більше помилок.
Павлик і Сергійко, брати- близнюки, сиділи у своїй кімнаті і старанно виконували домашнє завдання.
— Слухай, Павлику, ти пам'ятаєш, що Марина Петрівна на останньому уроці малювання радила нам відвідати картинну галерею, де якраз діє виставка картин молодих художників нашого міста.
— Так, добре пам 'ятаю, —радісно відгукнувся Павлик. — Думаю, що сьогодні якраз найзручніше побувати на цій виставі.
Хлопці швидко впоралися з домашніми завданнями, допомогли матусі по господарству й о дванадцятій годині вирушили до театру.
На превеликий жаль, екскурсовод захворів і відвідувачі, яких було зовсім мало, мусили самостійно розглядати картини. Радісне хвилювання охопило братів, коли вони опинилися у просторому, світлому залі. Очі розбіглися від великої кількості експонатів і розмаїття кольорів.
Хлопці уважно роздивлялися експозицію і тихенько ділилися враженнями.
— Павлику, подивися на цю картину, зовсім як у нашої бабусі. У дворі хата, колодязь, стежка ховається у садку, а там і вишні, і яблука, і сливи... Чудовий натюрморт!
Але Павлик вже не чув брата. Його увагу привернула велика картина, розташована в центрі стіни. Вдалині море і море, без кінця і краю, тихе, сяюче на сонці. Великі і маленькі судна заходять до гавані південного порту.
— Який чудовий портрет, — подумав хлопець.
У кінці залу братів зацікавила картина, на якій височіли заводські труби, працювали підйомні крани, на першому плані рухався довгий потяг, навантажений рудою. Хлопці дійшли висновку, що це міський пейзаж. Здається, саме про такий розповідала на останньому уроці Марина Петрівна.
У куточку побачили портрет гарненької дівчинки і підпис під картиною «Марина».
— Знаю, знаю, — захоплено зауважив Сергій, — цеє такий жанр живопису.
Та найбільше вразила хлопців серія малюнків, виконана простим олівцем. їх художник зробив, подорожуючи по різних країнах світу. На них були зображені рідкісні птахи та звірі. «Так, живопис — велика сила», — констатував Павло, уважно роздивляючись малюнки.
Хлопчики не помітили, як минув час. Йдучи додому, вони ще і ще раз радо згадували побачене.
Помилки:
1. Вистава замість виставка.
2. Театр замість галереї.
3. На картині бачили пейзаж, а не натюрморт.
4. Портрет переплутали з морським пейзажем.
5. На картині не міський пейзаж, а промисловий.
6. Назву картини «Марина» — ім'я дівчини переплутали з різновидом пейзажного жанру.
7. Простим олівцем виконуються графічні, а не живописні роботи.
Конкурс «Склади пазл»
Учасникам конкурсу пропонується скласти зображення відомих пейзажів з окремих частин. Перемагає команда, яка виконає завдання швидше.
(Для проведення конкурсу можна використати розрізані листівки.)
Після завершення конкурсів журі підбиває підсумки.
Переможці та найактивніші учасники нагороджуються подяками.
З А Я В К а
на участь в районному конкурсі декоративно-ужиткового і образотворчого
мистецтва «Знай і люби свій край» від Зірненської загальноосвітньої школи
І-ІІІ ступенів
№ п/п | Назва роботи | Розділ | Прізвище, ім’я автора Вік | Назва гуртка/ організації | Навчальний заклад | Прізвище, ім’я, по батькові керівника |
1. | «Коні, мої коні!» | Декоративно-ужиткове мистецтво | Гаврилюк Димитрій Адамович 9 років | «Дивосвіт» | Зірненська загальноос-вітня школа І-ІІІ ступенів | Євтушок Алла Адамівна |
2. | «Чарівне дитин- ство» | Декоративно-ужиткове мистецтво | Шоперт Яна Дмитрівна 13 років | «Дивосвіт» | Зірненська загальноос-вітня школа І-ІІІ ступенів | Євтушок Алла Адамівна |
3. | «Весняноч- ка–паня-ночка» | Декоративно-ужиткове мистецтво | Драганчук Катерина Юріївна 11 років | «Дивосвіт» | Зірненська загальноос-вітня школа І-ІІІ ступенів | Євтушок Алла Адамівна |
4. | «Лісова галявина», «Курочка ряба» | Декоративно-ужиткове мистецтво | Логощук Яна Анатоліївна 13 років | «Дивосвіт» | Зірненська загальноос-вітня школа І-ІІІ ступенів | Євтушок Алла Адамівна |
5. | Лялька мотанка | Декоративно-ужиткове мистецтво | Гоголь Дарина Андріївна 16 років | «Дивосвіт» | Зірненська загальноос-вітня школа І-ІІІ ступенів | Євтушок Алла Адамівна |
6. | «Моя Батьків- щина» | Декоративно-ужиткове мистецтво | Данильчук Сергій Леонідович 17 років | «Дивосвіт» | Зірненська загальноос-вітня школа І-ІІІ ступенів | Євтушок Алла Адамівна |
7. | «Моє Зірне» | Образотвор- че мистецтво | Коробкова Ангеліна Богданівна 11 років | «Дивосвіт» | Зірненська загальноос-вітня школа І-ІІІ ступенів | Євтушок Алла Адамівна |
8. | « Це все моє, все зветься Україна» | Образотвор- че мистецтво | Трофимчук Алла Валентинівна 12 років | «Дивосвіт» | Зірненська загальноос-вітня школа І-ІІІ ступенів | Євтушок Алла Адамівна |
М.П. Директор навчального закладу______________(підпис)
Переможці шкільного конкурсу
Данильчук Ярославчик
Гаврилюк Димитрик
Логощук Яночка |
Шоперт Яночка
Драганчук Катеринка |
Коробкова Ангеліночка
Етикетка на експонат :
Назва роботи «Коні, мої коні!»
Автор Гаврилюк Димитрій Адамович
(прізвище, ім'я, по батькові)
Дата народження 10.10.2006 року
(число, місяць, рік)
Техніка виконання Витинання
Назва установи Зірненська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів
Керівник гуртка Євтушок Алла Адамівна
Етикетка на експонат :
Назва роботи «Чарівне дитинство»
Автор Шоперт Яна Дмитрівна
(прізвище, ім'я, по батькові)
Дата народження 23.01.2003 року
(число, місяць, рік)
Техніка виконання Бісероплетіння
Назва установи Зірненська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів
Керівник гуртка Євтушок Алла Адамівна
Етикетка на експонат :
Назва роботи «Весняночка–паняночка»
Автор Драганчук Катерина Юріївна
(прізвище, ім'я, по батькові)
Дата народження 22.10.2004 року
(число, місяць, рік)
Техніка виконання Паперопластика
Назва установи Зірненська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів
Керівник гуртка Євтушок Алла Адамівна
Етикетка на експонат :
Назва роботи «Лісова галявина», «Курочка ряба»»
Автор Логощук Яна Анатоліївна
(прізвище, ім'я, по батькові)
Дата народження 30.10.2002 року
(число, місяць, рік)
Техніка виконання В”язання гачком
Назва установи Зірненська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів
Керівник гуртка Євтушок Алла Адамівна
Етикетка на експонат :
Назва роботи «Лялька мотанка»
Автор Гоголь Дарина Андріївна
(прізвище, ім'я, по батькові)
Дата народження 10.08.2000 року
(число, місяць, рік)
Техніка виконання Народна лялька
Назва установи Зірненська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів
Керівник гуртка Євтушок Алла Адамівна
Етикетка на експонат :
Назва роботи «Моя Батьківщина»
Автор Данильчук Сергій Леонідович
(прізвище, ім'я, по батькові)
Дата народження 07.06.1999 року
(число, місяць, рік)
Техніка виконання Аплікація
Назва установи Зірненська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів
Керівник гуртка Євтушок Алла Адамівна
Етикетка на експонат :
Назва роботи «Моє Зірне»
Автор Коробкова Ангеліна Богданівна
(прізвище, ім'я, по батькові)
Дата народження 08.08.2004 року
(число, місяць, рік)
Техніка виконання Живопис
Назва установи Зірненська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів
Керівник гуртка Євтушок Алла Адамівна
Етикетка на експонат :
Назва роботи « Це все моє, все зветься Україна»
Автор Трофимчук Алла Валентинівна
(прізвище, ім'я, по батькові)
Дата народження 02.07.2003 року
(число, місяць, рік)
Техніка виконання Графіка
Назва установи Зірненська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів
Керівник гуртка Євтушок Алла Адамівна
Немає коментарів:
Дописати коментар