Шановні відвідувачі! Вітаю Вас на сторінках мого блогу! Бажаю приємного перегляду. Сподіваюсь, що блог буде цікавий усім відвідувачам!

Цікаво про композитора

 Цікаво  про Моцарта


За своє життя Моцарт досяг багато чого, але мало хто знає, що в 14 років він став наймолодшим в історії членом знаменитої Болонської консерваторії, а також наймолодшим кавалером ордена Золотої шпори, другого за престижністю ордена Ватикану. Орден йому вручив особисто Папа Римський.
  1. Разом з Йозефом Гайдном і Людвігом ван Бетховеном він відноситься до трійки найвідоміших і найуспішніших композиторів класичної Віденської школи.
  2. У біографії Моцарта немає жодного натяку на те, що він міг би бути отруєний Антоніо Сальєрі, придворним композитором та своїм другом. Міф про це отруєння поширився світом з легкої руки Пушкіна, який назвав його заздрісним отруювачем в одній зі своїх “Маленьких трагедій”.
  3. Сучасникам-німцям Вольфганг Амадей Моцарт був відомий не так як композитор, як піаніст-віртуоз. Хоча він, до речі, був ще й чудовим співаком.
  4. Його батько був проти його шлюбу, підозрюючи, що наречена та її сім’я мають корисливі мотиви. Незважаючи на батьківське благословення, композитор все-таки одружився, а через день після цього він отримав від батька листа, в якому той скріпивши серце давав йому свою згоду.
Будинок, у якому народився Моцарт
  1. Творчість Моцарта принесла йому яскраву, але коротку славу. У віці 35 років він помер від хвороби, будучи до цього моменту вже настільки бідним, що його сім’я не знайшла грошей на окрему могилу.
  2. У фільмі “Амадей” показано його похорон у полотняному мішку у загальній могилі, але це лише міф. Насправді ховали Моцарта “за третім розрядом”, що означало поховання в окремій труні, але в загальній могилі з ще 5-7 трунами.
  3. Батьком його був відомий скрипаль та музичний педагог. Він із самого початку намірився зробити із сина композитора, і став його першим наставником.
  4. Вольфганг Амадей Моцарт ніколи не ходив до школи. Усю освіту, від читання та арифметики до музичної теорії, він отримував вдома.
  5. У 4 роки він змалював каракулями недешевий нотний папір, що розгнівало його батька. Проте, він змінив гнів на милість, коли виявив, що намальовані невмілою дитячою рукою ноти складаються в музику.
  6. Моцарт був кумиром Бетховена, який змалку хотів бути схожим на нього. Вразившись грою юного Бетховена, він навіть погодився стати його наставником, але з цієї витівки нічого не вийшло, оскільки Бетховену довелося переїхати.
  7. Він мав абсолютну пам’ять, і міг легко відтворити у пам’яті уривки музики, почуті їм колись. Виявилася ця його особливість ще у дитинстві.
  8. Протягом свого короткого життя Моцарт встиг попрацювати в різних жанрах, від комедійних п’єс до опер і трагедій. Це один із небагатьох композиторів в історії, які досягли успіху у всіх жанрах відразу.
  9. Рідною його мовою була німецька. Однак композитор досконало володів також французькою, італійською та латиною.
  10. Свої перші твори Вольфганг Амадей Моцарт написав, коли йому було лише 5 років. Вони навіть збереглися! Все завдяки батькові, який їх записав.
  11. У дитинстві він боявся звучання духових інструментів. Цей страх не був ірраціональним, просто їх потужний звук завдавав йому майже фізичного болю через надчутливий слух.
  12. Батько вчив Моцарта не лише грі на клавесині та на піаніно, а й різним трюкам, які викликали захоплення публіки. Наприклад, грі на клавішах, покритих покривалом, або грі із заплющеними очима. Подібні шоу швидко принесли юному Вольфгангу Амадею популярність, так що його батько знав, що робив.
  13. Почуття гумору у великого композитора було дуже своєрідним, можна сказати, вульгарним. У листах, написаних його рукою, вистачає жартів “туалетної” тематики.
  14. В останні роки життя Моцарт був забутий сучасниками, і такий бідний, що йому постійно доводилося позичати на свої потреби у друзів, які його не залишили. Якось йому, рятуючись від розгніваних кредиторів, навіть довелося потай втекти з Відня, щоб його не заарештували.
  15. Коли йому виповнилося всього 7 років, він уже написав 4 сонати для клавесину зі скрипкою. Через рік він уже створив свою першу симфонію, а першу оперу написав у 12 років.
Деякі записи, зроблені рукою Моцарта, збереглися донині
  1. Вершиною творчості Моцарта вважається його опера “Весілля Фігаро”. Однак, незважаючи на успішну в цілому прем’єру, опера у сучасників не мала популярності, і справжня популярність до неї прийшла через десятки років після смерті її автора.
  2. “Весілля Фігаро” після 9 виступів прибрали з репертуарів театрів. Пізніше її все-таки повернули на сцену, причому завдяки старанням впливового Антоніо Сальєрі, який вважав її геніальним твором.
  3. В юності одним із музичних наставників Моцарта був Йоган Бах, син знаменитого композитора Йоганна Баха. Втім, сучасникам його сини були відомі навіть краще, ніж їхній уславлений батько, хоча зараз все навпаки.
  4. У батьків Моцарта у шлюбі народилося семеро дітей. Але дитяча смертність у ту епоху була високою, тож вижили лише двоє з них – сам композитор та його сестра.
  5. Нині цей геніальний композитор є одним із найзнаменитіших уродженців Відня, столиці Австрії. Однак за життя Вольфганга Амадея Моцарта у Відні приймали тепло, але без особливих захоплень. А ось у Празі він був зіркою першої величини, і ніхто з ним не міг порівнятися за популярністю.
  6. Він був особисто знайомий із вищезгаданим Йозефом Гайдном, іншим відомим композитором. Обох цих талановитих людей пов’язувала тісна дружба, і Моцарт присвятив своєму товаришеві низку музичних творів.
  7. Композитор славився своєю прямотою. Не виносячи лицемірства, він завжди прямо казав, що думає, і ця звичка нажила йому багато недоброзичливців.
  8. Про причини смерті Моцарта дослідники сперечаються досі. Серед основних версій є отруєння, смерть від хвороби та лікарська помилка при лікуванні.
  9. Через день після його смерті високопоставлений віденський суддя понівечив свою вагітну дружину, яка була ученицею Моцарта, а потім сам звів рахунки з життям. Дружина його вижила і згодом народила дитину, яка, на думку багатьох дослідників, була незаконнонародженим сином композитора.
  10. Його твори включають кілька сотень годин музики. У 1991 році компанія Philips Classic випустила колекцію зі 180 компакт-дисків з його творами.
Пам’ятник Моцарту у Відні
  1. У молодості Моцарт працював на архієпископа міста Зальцбурга, але відносини вони склалися. У результаті композитора звільнили, причому секретар архієпископа навіть ударив його, чи то штовхнувши його в спину, чи давши йому стусана.
  2. Його дружина, овдовівши, повторно вийшла заміж лише через 18 років. Що цікаво, вона допомогла своєму другому чоловікові написати книгу про Моцарта.
  3. Відкритий у 1924 році радянськими астрономами астероїд за номером 1034 був названий на честь великого композитора. Він називається “Моцартія”.
  4. Деякі твори Моцарта, як стверджується, мають терапевтичний ефект. Так, прослуховування «Сонати для двох фортепіано в ре-мажорі № 448», згідно з результатами досліджень, знижують частоту нападів епілепсії у людей, які схильні до цього захворювання.
  5. У середині XIX століття австрійський музикознавець Людвіг фон Кехель склав повний каталог його творів, який отримав назву “Каталог Кехеля”. Згідно з ним, за своє життя Моцарт написав 626 творів! Цікаво також і те, що він, на відміну більшості інших композиторів тієї епохи, не надто захоплювався духовною музикою. Подібну спрямованість мають лише 68 творів із створених ним.

 Цікаво  про Бетховена

15 цікавих фактів про Бетховена



Композитор Бетховен – яскравий доказ того, що часом сама музика втілюється в людській істоті. З дитинства готуючись до підкорення вершини музичного Олімпу, він виправдав надії, покладені на нього батьками, і увійшов до дуже короткого списку творців музики, знаменитих на весь світ.

  1. Людвіг ван Бетховен ступив на музичну стежку завдяки своєму батькові. Той рано розпізнав у дитині талант до музики, і всіляко заохочував його розвивати цей талант.
  2. Ще в дитинстві майбутній композитор опанував гру на клавесині та на скрипці.
  3. Навіть перебуваючи у високому суспільстві, Бетховен нерідко мав неохайний вигляд. Він ніколи не надавав великого значення зачісці, одягу і зовнішньому вигляду загалом.
  4. Одного разу Бетховен перервав концерт, коли кілька людей у залі завели між собою розмову, при цьому назвавши їх свинями.
  5. Вперше зустрівшись з імператрицею, Бетховен замість глибокого поклону ледь доторкнувся до свого капелюха.
  6. У композитора були проблеми з математикою. Особливо важко йому давалося множення.
  7. Однією з дивних звичок Бетховена було приготування кави рівно з 64 зерен, не більше і не менше.
  8. Одного разу на світському вечорі Бетховен відмовився виступити перед гостями на прохання князя, власника маєтку, і замкнувся в кімнаті на знак протесту. Розгніваний князь наказав виламати двері, і Бетховен пішов геть, заявивши, що князів багато, а ось Бетховен на світі тільки один.
  9. Коли композитор почав втрачати слух, він не занепав духом і продовжив складати музику по пам'яті. До 27-річного віку він повністю оглух.
  10. Бетховен так ніколи і не одружився, і не залишив після себе нащадків, хоча романи в його житті траплялися.
  11. Людвіг ван Бетховен підтримував революцію, але він дуже глибоко розчарувався в Наполеоні, коли той проголосив себе імператором.
  12. Найвідоміші свої твори Бетховен написав уже після того, як перестав чути.
  13. Точна дата народження великого композитора досі невідома.
  14. Після втрати слуху він спілкувався з оточуючими за допомогою зошитів, у яких співрозмовники писали свої репліки, а композитор відповідав їм вголос.
  15. За всі роки Бетховен написав тільки одну оперу – «Фіделіо».

    Цікаво  про Баха


    Один з найбільш обдарованих музикантів в історії, Йоганн Себастьян Бах прославився і як композитор, твори якого користуються безмірною популярністю у всьому світі ще й донині. Він не завжди був знаменитий, і протягом тривалого часу його творчість була майже забута, але пізніше нащадки згадали про нього. Все своє життя присвятив музиці Бах, і треба визнати, що він заслужено займає місце в ряду найвидатніших композиторів в історії людства.

    Факти з біографії Баха

    1. У своїй родині він був молодшим з 8 дітей.
    2. Багато предки В. С. Баха протягом кількох століть були професійними музикантами.
    3. У 10 років він залишився сиротою. Старший брат, який теж був музикантом, взяв на себе турботу про юне Йоганна, і став його першим учителем музики.
    4. Вже в дитинстві Бах навчався грі на таких складних інструментах, як орган та клавір.
    5. В юності він також співав у церковному хорі.
    6. Крім рідної німецької мови, Бах також володів італійською та французькою.
    7. Своїм улюбленим композитором він вважав Дітріха Букстехуде, і ставився до його творчості з величезною повагою.
    8. Велика частина твору Баха була написана спеціально для органу, його улюбленого музичного інструменту.
    9. Першою дружиною великого композитора стала його кузина. У шлюбі В них народилося 7 дітей, але лише 4 з них вижили. У другому шлюбі у Баха було 13 дітей, з яких вижили 8.
    10. Все життя Бах був глибоко віруючою людиною.
    11. Свій перший музичний твір він написав, коли йому було 15 років.
    12. Одного разу Йоганн Себастьян Бах, будучи вже досить широко відомим і популярним, подолав 50 кілометрів пішки, щоб послухати концерт вищезазначеного Дітріха Букстехуде.
    13. Біографія Баха була вперше написана в 1802 році німецьким композитором Іоганном Форкелем.
    14. Знаменитий композитор Мендельсон, автор відомого на весь світ весільного маршу, був великим шанувальником творчості Йоганна Себастьяна Баха (цікаві факти про Мендельсона).
    15. Одного разу Бах був заарештований роботодавцем, який не хотів його відпускати. У підсумку він провів під арештом майже місяць.
    16. Він володів абсолютним слухом і феноменальною пам’яттю. Почувши якийсь музичний твір раз, він міг потім зіграти його самостійно без єдиної помилки.
    17. За своє життя Йоганн Себастьян Бах вісім разів міняв місце проживання, переїжджаючи з міста в місто.
    18. Одним з вельми дивних страв, які він любив їсти, були оселедцеві голови.
    19. Бах творив музику у всіх жанрах, крім опери.
    20. Він і по цей день вважається одним із самих віртуозних майстрів гри на органі в історії.
    21. За своє життя Йоганн Себастьян Бах написав понад 1000 музичних творів.
    22. Могила Баха, похованого на кладовищі при одній з церков в Лейпцигу, була загублена на багато десятиліть, і її випадково виявили лише в кінці XIX століття.
    23. Людвіг Ван Бетховен дуже високо оцінював творчість Баха.
    24. Знаменитий письменник Гете називав відчуття від прослуховування музики Баха «вічною гармонією в діалозі із самим собою».
    25. У часи В. С. Баха до участі в церковному хорі допускалися лише чоловіки, і саме він посприяв тому, щоб до співу в хорі стали допускати і жінок. Першою жінкою-хористкою в історії стала його дружина.
    26. У 1750 році в Лейпцигу було засновано Баховське товариство, що поставило собі завдання зібрати, вивчити і популяризувати творчість великого композитора. Протягом 50 років задача була виконана, і суспільство саморозпустилося.
    27. Музика Баха в числі кращих творінь людства записана на золотий диск космічного апарата «Вояджер», запущеного в міжзоряний простір.
    28. Американське видавництво «Нью-Йорк Таймс» назвало Баха кращим композитором всіх часів і народів.
    29. У біографії Баха згадується, що він був дуже запальним і доволі нестриманою людиною. Він нерідко зривався на своїх підлеглих, кидався різними предметами і рвав ноти.
    30. У Німеччині встановлено цілих 11 пам’ятників, присвячених цьому видатному музиканту і композитору.
    31. Про життя Йоганна Себастьяна Баха було знято 20 художніх і документальних фільмів.
    32. Двоє його дітей також стали досить відомими композиторами.
    33. Відомо, що Бах любив засинати не в тиші, а під музику.
    1. Цікаво про Миколу Лисенка

    2. Микола Лисенко (1842-1912) — український композитор, піаніст, диригент, педагог, збирач пісенного фольклору, громадський діяч.
    3. Народився в селі Гриньки Полтавської губернії в родині дворянина Віталія Романовича Лисенка, полковника Орденського кірасирського полку.
    4. У 1855 почав навчання у привілейованому навчальному закладі — 2-й Харківській гімназії. Закінчивши гімназію, вступив на природничий факультет Харківського університету. Але в 1860 родина Лисенків переїхала до Києва, і Микола перевівся до Київського університету.
    5. Микола Лисенко заслужено вважається засновником української національної музики. Суттєву роль у цьому відіграє як його композиторська, так і етнографічна діяльність. У композиторській спадщині Лисенка важливе місце займають твори на тексти Тараса Шевченка.
    6. Вважав за краще розмовляти французьккою, а не російською.
    7. Микола Лисенко товаришував з Михайлом Старицьким та з Косачем (батьком Лесі Українки). На канікулах після 5 класу гімназії Лисенко та Старицький закохалися в одну й ту саму дівчину. Вона гостювала на сусідньому хуторі, звати її було Текла. Ревнощів між хлопцями не було, і вони разом склали план, як завоювати її серце. Вирішили, що Микола напише музику, а Михайло – вірші. Так і зробили. Коли батьків не було вдома, паничі в парадних гімназичних мундирах подалися до Теклі. Вона сиділа на хуторі сама. Хлопці після вечірнього чаю з успіхом оприлюднили свій спільний твір. У нагороду Текля простягнула їм обидві руки для поцілунку і лишила їх ночувати на хуторі – щоб уранці їхати разом на пікнік до Дніпра. Хлопці не спали – ділилися враженнями та планами на завтра. На світанку з дому прислали грізну записку з наказом негайно повертатися. Нещасні коханці поїхали, не попрощавшись.
    8. Перша дружина композитора – Ольга О’Коннор – донька поміщиків шотландсько-французького походження. Вони жили в Миколаївці, у ній молодята й вінчалися в липні 1868 року. Вони з Ольгою прожили 12 років, але не мали дітей. Очевидно, через те й розійшлися
    9. Другою його дружиною стала Ольга Антонівна, яка була його коханкою довгий час. Вона хотіла в нього вчитися грі на фортепіано – для вступу до консерваторії. Народила Лисенкові п’ятьох дітей. Померла 1900-го при народженні останнього – Тараса.
    10. На схилі літ він мав іще один роман – із молодшою на 44 роки Інною Андріанопольською. Побачив її в Інституті шляхетних дівчат: вона там училася, а він викладав музику. Листування йшло через класну даму мадам Журавську.
    11. У нього була закохана не одна інститутка. Через те ревнива Інна навіть посварилася з подругою Марусею Жученко. І Лисенко мусив виправдовуватися: мовляв, він байдужий до Марусі.
    12. Найбільш відомий завдяки обробці народних пісень.
    13. Помер Микола Лисенко раптово. У вересні 1912 року його приятель, професор Триштель, застерігав, що серце композитора в ненадійному стані. Вранці 24 жовтня Микола Віталійович зібрався йти до Музично-драматичної школи – і тут стався серцевий напад. За півгодини маестро не стало. Олена Пчілка згадувала, що після смерті на його обличчі ще якийсь час лишався живий вираз жалю й смутку. Згодом він зійшов і лице покійника стало суворе.
    14. М.Лисенко писав твори майже у всіх жанрах музичного мистецтва:
    15. Опери, музично-драматичні твори, кантати і хори, обробки народних пісень, камерно-інструментальні п’єси, романси, фортепіанні твори.
    16. Джерело: https://dovidka.biz.ua/mikola-lisenko-tsikavi-fakti

      Цікаво про Джорджа Гершвіна

      Факти з біографії Джорджа Гершвіна

      1. При народженні він отримав ім’я Яків, яке потім змінив на американський манер.
      2. Народився Джордж Гершвін в Нью-Йорку, але його батьки були євреями, емігрувавшими в США з Одеси. Вони носили прізвище «Гершовиц».
      3. Протягом всього свого життя Джордж Гершвін невпинно навчався і удосконалював свою майстерність, намагаючись домогтися більшого.
      4. Пов’язати з музикою своє життя Гершвін вирішив у 12 років, коли його неймовірно вразила зустріч з юним скрипалем Максом Розеном, який у свої 10 років був вже відомий. Правда, Гершвін вирішив учитися грати не на скрипці, а на фортепіано
      5. Одним з учителів Джорджа Гершвіна був композитор Йосип Шилленгер, який прославився своїм унікальним математичним підходом до створення музики.
      6. У числі інших його творів є і дві повноцінні опери.
      7. У Джорджа Гершвіна була сестра і двоє братів.
      8. Старший його брат, Айра, також захоплювався музикою. Батьки були здивовані, коли молодший Джордж без усяких професійних занять скоро обігнав його за майстерністю.
      9. Незважаючи на явний талант, навчання в музичних закладах у нього не ладналося, тому що здавалася йому занадто нудною. У біографії Джорджа Гершвіна відображено цікавий факт — він так і не закінчив ні одну з музичних шкіл, в яких навчався.
      10. Свої перші музичні твори він написав у 17 років.
      11. На зорі своєї кар’єри Джордж Гершвін підробляв репетитором, щоб було на що жити. Пізніше, ставши відомим і досить забезпеченим, він відмовився від цього ремесла.
      12. Одного разу він покинув рідну Америку на цілих три роки, які провів у подорожі по Європі (цікаві факти про країни Європи).
      13. Самим знаменитим твором Джорджа Гершвіна є його «Рапсодія в блюзових тонах». На його прем’єру прийшли навіть такі знамениті на весь світ композиторів, як Рахманінов і Стравінський, які в той день сиділи на першому ряду. Це твір вони оцінили високо.
      14. Вже будучи знаменитим, Джордж Гершвін допоміг і своєму братові Айре стати музикантом, склавши з ним на пару кілька десятків успішних творів. При цьому Айра взяв собі інший псевдонім, так як стверджував, що знаменитий музикант за прізвищем Гершвін може бути тільки один, і ця вакансія вже зайнята.
      15. У числі інших творів протягом життя Гершвін і складав музику для кінофільмів, а також займався аранжуванням.
      16. Він так захопився роботою, що одного разу прямо на сцені під час концерту, втратив свідомість і впав на підлогу. Причиною послужило нервове виснаження.
      17. Бо за все життя Джордж Гершвін так і не обзавівся ні дружиною, ні дітьми, він не залишив після себе прямих нащадків.
      18. За музичну композицію до одного з фільмів Гершвін був удостоєний «Оскара», але цю нагороду йому вручили посмертно, так як він до цього моменту раптово помер.
      19. Велика частина створених Джорджем Гершвіном творів відноситься до жанру мюзиклу.
      20. Крім музики, Гершвін мав хист і до малювання. Малював він і правда дуже вміло.

Немає коментарів:

Дописати коментар